Kwasy tłuszczowe, wspólny mianownik między lucerną a jakością mięsa
Zalety stosowania lucerny w żywieniu zwierząt mięsnych
Przygotowując ten artykuł, wyszliśmy z założenia, że dieta zwierzęcia wpływa na wydajność gospodarstwa: na poziomie indywidualnym zapewnia odpowiedni rozwój anatomiczny i funkcjonalny zwierzęcia, a na poziomie stada umożliwia pełną ekspresję potencjału genetycznego i wpływa na jego doskonalenie.
Mówiąc o wydajności i jakości mięsa, w ostatnich latach nauka skupiła się na tym, aby żywność była coraz bardziej pożywna i zdrowa. Jako żywność funkcjonalna, tzn. taka, która ma pozytywny wpływ na funkcje fizjologiczne organizmu i pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób dietozależnych, mięso jest przedmiotem projektów w zakresie żywienia zwierząt, mających na celu zmniejszenie zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu oraz zwiększenie zawartości długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 PUFA o udowodnionych korzyściach zdrowotnych. W tym względzie naukowcy, weterynarze i dietetycy są zgodni co do tego, że ważne jest, aby stosować odpowiednią dietę dla zwierząt, która respektuje ich naturalny biorytm, jak również ich dobre samopoczucie. W rzeczywistości, zdrowa i zbilansowana dawka pokarmowa zapobiega występowaniu patologii zootechnicznych, zmniejszając zużycie leków w leczeniu zwierząt, co ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne i jakość mięsa.
Niezależnie od rodzaju i rasy zwierząt, istnieje wiele badań naukowych poświęconych wpływowi żywienia zwierząt na bezpieczeństwo i jakość mięsa.
Ponieważ pasze stanowią podstawę diety zwierząt, poniżej przedstawiamy kilka najnowszych badań dotyczących wpływu lucerny w dawkach pokarmowych, przeprowadzonych przez wydziały żywienia zwierząt włoskich i międzynarodowych uniwersytetów.
W 2016 r. w "Italian Journal of Animal Science" opublikowano badania "Feeding dehydratated alfalfa raises the polyunsaturated fatty acid content of beef from Marchigiana calves[1](Karmienie suszoną lucerną podnosi zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w wołowinie pochodzącej od cieląt rasy Marchigiana )"
przeprowadzone przez Uniwersytet w Teramo, Wydział Nauk o Żywności. Podzielone na dwie grupy, zwierzęta z pierwszej grupy były karmione paszą zawierającą 20% suszonej lucerny, podczas gdy zwierzęta z drugiej grupy były karmione paszą o podobnej charakterystyce analitycznej, ale bez odwodnionej paszy. Wyniki pokazują, że karmienie suszoną lucerną znacznie zwiększyło zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (P<0,05), a w szczególności kwasu linolowego (C18:3n-3; P<0,001) i kwasu arachidonowego (C20:4n-6; P<0,01).
Jeśli chodzi o mięso owcze, King Saud University, College of Food and Agriculture Sciences, Department of Animal Production w Ryiadh opublikował w 2016 r. badanie "Effects of alfalfa hay on growth performance, carcass characteristics and meat quality of growing lambs with ad libitum access to TMR2 ("Wpływ siana z lucerny na wyniki wzrostu, cechy tuszy i jakość mięsa rosnących jagniąt z dostępem ad libitum do TMR")". Zwierzęta podzielono na cztery grupy, którym podawano różne stężenia lucerny w dawce pokarmowej. Z badania wynika, że zwierzęta, które spożywały największą ilość siana z lucerny, rozwinęły lepsze warunki w żwaczu, lepsze wykorzystanie paszy i znaczny wzrost masy ciała. Podobnie znacznie poprawiła się waga ubojowa. Ponadto badanie wskazuje, że ten rodzaj racji żywnościowych jest ogólnie najbardziej efektywny
ekonomicznie. W 2018 roku francuski ośrodek badawczy INRA Toulouse, Station de recherches cunicoles publikuje badanie "Dieta bogata w lucernę wzbogaca mięso
królika w kwasy omega 3"3. Wyniki pokazują, że zwiększenie ilości odwodnionej lucerny w dawce pokarmowej trzykrotnie zwiększa ilość kwasu alfalinolowego C18:3N-3 w mięsie w porównaniu z dietą bez lucerny. Wracając do Włoch, w 2011 roku MPAAF (Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa) utworzyło markę Sigillo Italiano, która wdraża Krajowy System Jakości dla Zwierząt Gospodarskich (Sistema di Qualità Nazionale Zootecnica (SQNZ)), regulacje dotyczące produkcji, które zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo żywności, dobrostan zwierząt, zmniejszenie wpływu na środowisko, przejrzystość i możliwość śledzenia systemów hodowli.
Ponieważ wiedza o tym, co bydło je w oborze, wiedza o tym, czy rolnik zwraca uwagę na jego dobrostan i czy system hodowli jest przyjazny dla środowiska, pozwala konsumentowi świadomie i bezpiecznie wybierać mięso.
[1]https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.4081/ijas.2005.2s.269Źródło: https://www.gruppocarli.com/acidi-grassi-comune-denominatore-tra-lerba-medica-e-la-qualita-della-carne/
Więcej artykułów:
https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/4878
http://www.assocarni.it/index.php?id_sezione=57
https://www.carnisostenibili.it/carne-giacimento-di-micronutrienti-utili-per-la-salute-umana/
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog