Króliki: dieta z lucerny, nasz pozytywny eksperyment
Króliki: dieta z lucerny, nasz pozytywny eksperyment
Należąca do Gruppo Carli ferma Valle Uno od 1979 roku prowadzi jedną z największych hodowli królików we Włoszech, zawsze dążąc do doskonałości w jakości produkowanego mięsa: króliki są certyfikowane zgodnie z normą DTP143 "Królik na mięso hodowany bez użycia antybiotyków" oraz zgodnie z normą UNI EN ISO 22005:08 "Króliki urodzone i hodowane w Romanii (prowincja Rimini)".
Aby osiągnąć ten cel, szczególną uwagę zwrócono na żywienie i dobrostan zwierząt, poprzez inwestycje w struktury, wyposażenie i obiekty dostosowane do specyficznego dobrostanu królików oraz poprzez karmienie zwierząt najlepszymi surowcami.
Na szczęście, w tym ostatnim aspekcie hodowla ma wielką zaletę: dostępność wysokiej jakości, zdrowej i pożywnej paszy, dostarczanej przez grupy gospodarstwa.
Z żywieniowego punktu widzenia, mięso królicze należy do najbardziej zrównoważonych: jest wyjątkowo chude (15% mniej tłuszczu niż wołowina), ale bogate w białka o wysokiej wartości biologicznej (+ 21% w porównaniu z wołowiną), witaminy (zwłaszcza B3) i minerały (fosfor, potas, żelazo) oraz ma bardzo niską ilość cholesterolu.
Ze względu na te właściwości odżywcze, mięso królika jest zalecane w diecie sportowców, osób starszych i niemowląt.
Lucerna ma wiele korzystnych właściwości i liczne badania [artykuł nr 4. (https://www.gruppocarli.com/acidi-grassi-comune-denominatore-tra-lerba-medica-e-la-qualita-della-carne/)] z zakresu żywienia zwierząt potwierdzają, że jest to żywność funkcjonalna, tzn. taka, która może pozytywnie wpływać na funkcje fizjologiczne i wzmacniać układ odpornościowy w jego obronie przed patogenami.
Mając to na uwadze i przy wsparciu naszego dietetyka, opracowaliśmy dawkę pokarmową zawierającą co najmniej 70% suszonej lucerny i suszonego na słońcu siana, oba produkty najwyższej jakości. Stopniowo zdaliśmy sobie sprawę, że systematyczna redukcja zwykłej, bardziej energochłonnej paszy na rzecz preparatu, w którym lucerna odgrywała najważniejszą rolę, była niemal zaskakująca. Króliki miały się dobrze, nie wykazywały już żadnych problemów zdrowotnych, a śmiertelność stopniowo się zmniejszała.
W 2021 roku, roku, w którym króliki były w pełni karmione naszą paszą, śmiertelność była o 51,11% niższa niż w roku poprzednim, z 19 875 martwych zwierząt w 2020 roku do 9 716 w 2021 roku.
Przy tej nowej dawce pokarmowej króliki rosną wolniej i bardziej stopniowo, i chociaż wymaga to dłuższego okresu hodowlanego od 3 do 5 dni, nasz eksperyment pokazuje, że tylko poprzez zróżnicowanie dawki pokarmowej można osiągnąć tak ważne wyniki.
Więcej artykułów:
Rivista di agraria
EFA news
Agricoltura.it
Rivista di agraria
EFA news
Agricoltura.it
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog